Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
Salonumuzda satışlar saat 09:30'da başlamaktadır. Seans sonuçlarını 09:40'tan itibaren online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Başarı Hikayeleri
1-Trakya Birlik (S.S Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği)
Borsamızın 1968 yılından bu yana kayıtlı üyesi olan S.S Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 1966 yılında Babaeski, Edirne ve Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri`nin biraraya gelerek kurdukları Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği kısa adı ile Trakya Birlik olarak tanınmaktadır.
Kuruluş yıllarından günümüze kadar hızlı ve istikrarlı bir gelişme gösteren Trakya Birlik`in kuruluşunda 3 olan Kooperatif sayısı bugün Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmekte olan 48 Kooperatife yükselmiştir. Yine kuruluşta 2.103 olan ortak sayısı ise günümüzde 59.000`e çıkmıştır.
Kuruluş yıllarında ortaklarından ve ayçiçeği üreticilerinden aldığı ürünleri depolayıp, uygun fiyat bulduğunda satan böylece, "Ortak ürünlerini değerlendiren, ayrıca üreticinin tohum, gübre, zirai araç-gereç, gibi ihtiyaçlarını karşılayan" Trakya Birlik, 1976 yılında Karacabey Yağ Fabrikasını satın alması, 1982 yılından itibaren Entegre Tesislerin kademeli olarak üretime geçmesi ile birlikte, rafine yağ, margarin ve fenni yem üretimine başlamış ve yeni amaçlarını: "Üretici ve Tüketici aleyhine fiyat dalgalanmalarını önlemek, ürünleri mamul haline getirerek aracıları azaltmak suretiyle üreticinin kazancını arttırmak ve tüketiciye ekonomik hizmet vermek, piyasaya kaliteli ürün sunmak, iştiraki olan tohum şirketi vasıtası ile verimi yüksek tohum temin edip yağ oranındaki artışın sağlanması, ücretsiz hizmet veren toprak tahlil laboratuvarları yardımı ile gübre kullanılmasında denge ve tasarrufun sağlanması" olarak belirlemiştir.

 

2-Borsamız üyelerinden Hüseyin ÖZTÜRK’ ün Ürün Tahlil Laboratuvarımız hakkındaki görüşleri;
Ürün tahlil laboratuvarı kurulduğu günden beri kaliteli ürün üretmeye başladık. Laboratuvardaki Ziraat Mühendisleri tarafından kaliteli ürün üretmenin faydalarını öğrendik. Biz her zaman bir dekar araziden ne kadar fazla mal alırsak kendimizi başarılı sandık. Ancak ürün tahlil laboratuvarı sayesinde şimdi hem en fazla ürünü almayı hem de yüksek kalitede ürün elde etmeyi öğrendik. Laboratuvarda kalitesi belli olan, sınıflandırılması yapılan ürünlerimizi daha yüksek fiyatlara satmaya başladık. Laboratuvarımız her geçen gün bünyesine modern cihazlar ekleyerek kendisini geliştirmektedir. Bu vesile ile biz üreticiler de hem kendimizi geliştiriyoruz hem de modern tarım yapmaya gayret gösteriyoruz. Emeğimizin değer bulduğu borsamıza sonsuz teşekkürler.

 

3-Borsamıza ürün getiren üreticimiz Seval BALKAN’ın Toprak Laboratuvarımız hakkındaki düşünceleri;
Toprak laboratuvarı kurulduğundan bugüne kadar düzenli olarak analiz yaptırmaktayım. Elde ettiğim mahsulün hem kalitesi hem de miktarı arttı. Ayrıca ürünlerimizin yetişmesi sırasında herhangi bir hastalıkla karşılaştığımızda borsamızda ziraat mühendisi arkadaşlardan destek alarak hastalığa anında müdahalede bulunabiliyorum. Ürettiğim mahsulün satışını da borsada gerçekleştirerek alın terimin karşılığını tam olarak alabiliyorum.

 

4-Borsamıza ürün getiren üreticimiz Rasim ÇALI’nın Canlı Hayvan Borsası Hakkındaki düşünceleri;
Lalapaşa’nın Ömeroba köyünden bir üreticiyim. Canlı hayvan borsamız köyümüze uzak olmasına rağmen baktığım hayvanları satacağım zaman borsamıza getiriyorum çünkü sattığım hayvanım açık arttırmaya çıktığı için değerini bulmuş oluyor. Hem de aynı gün içinde paramı aldığım için ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum.

 

5-Borsamızın iştiraki olan Edirne Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketine ürünü getiren üreticimiz Ersin Bayramköyü’nün Düşünceleri;
2017 Haziran ayında Lisanlı depoculuk hizmeti vermeye başlayan EDİAŞ ‘a ürünümü getirdim ve bu sayede %2’lik Stopaj kesintisi, %2’lik SGK kesintisi, Elektronik Ürün Senedi ile yapılan satışlarda damga vergisi muafiyeti, ürün miktarının %75’i için 9 aya kadar vadeli kredi, muhafaza edilen ürün için 3 TL/Ton/Ay kira desteği gibi avantajlardan yararlandım. Bizlere EDİAŞ gibi değerli bir şirketi kazandıran başta Edirne ticaret borsası olmak üzere tüm şirket ortaklarına teşekkürlerimi sunarım.

 

6-Edirne Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi
Lisanslı Depoculuk, depolamaya uygun nitelikte olan tarım ürünlerinin sınıf ve kalitelerinin yetkili sınıflandırıcı laboratuarlarca belirlenmesini, modern altyapıya sahip sağlıklı ortamlarda depolanması, ürünlerin ticaretinin senetleri vasıtasıyla; uluslararası alanda da faaliyet gösterebilecek nitelikteki ürün ihtisas borsasında yapılmasını öngören sistemdir.
Borsamız önderliğinde 7.500.000 TL sermaye ile 2001 yılında kurulan şirket 2012 yılında 30.000 Ton kapasiteli 15 Siloluk tesisin inşaatına başlamış olup, 2013 Haziran ayında faaliyete geçmiştir.Bir süre TMO ve tüccarlara kiralanan silolara, 2015 yılında 5 Çelik Silo daha eklenerek kapasite 40.000 Tona yükseltilmiştir. İhtiyaç dahilinde, yapılacak yatırımlar sonrası 80.000 Ton kapasiye ulaşılacaktır.
EDİAŞ (Edirne Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi) tarafından gerekli altyapı çalışmaları tamamlanarak, 2017 Haziran ayında Lisanlı Depoculuk hizmeti verilmeye başlanmıştır.
Üreticilerin %2’lik Stopaj kesintisi, %2’lik SGK kesintisi, Elektronik Ürün Senedi ile yapılan satışlarda damga vergisi muafiyeti, ürün miktarının %75’i için 9 aya kadar vadeli kredi (kredi faizinin yarısı devlet tarafından karşılanacaktır.) kullanımı, ürünler her türlü riske karşı sigortalı, muhafaza edilen ürün için 3 TL/Ton/Ay kira desteği, ELÜS atım satımında kurumlar vergisinden istisnadırlar.
Yapılan protokol ile Toprak Mahsulleri Ofisi ‘’ÇKS’’ dahilinde olan depolanmış ürünleri satın alıp aynı gün içinde ücretleri kişilerin yatırım hesaplarına yatırmaktadır.
 
Emtia & Döviz Verileri
Piyasa Analiz Bülteni
TEPAV Ekonomi Raporu
TOBB Ekonomi Bülteni
Sektörel Raporlar
Ekonomik Göstergeler
Dış Ticaret
Kotasyon Listesi
Fire ve Zayiat Oranları
Hamaliye Ücretleri
Aidatlar ve Kayıt Ücretleri
Hizmet Ücret Tarifesi
Üyelerimiz
Üye Kayıt İşlemleri
Üyelere Özel İndirimler
Başarı Hikayeleri
HIZLI ERISIM LINKLERI
MOBIL UYGULAMALAR
Merkez: Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
Telefon: 02842268500 • Faks: 02842268501 • E-Posta: etb@etb.org.tr • KEP: etb@hs03.kep.tr
Canlı Hayvan Satış Tesisleri Telefon: 0284226 85 00 (Dahili:161)  Faks: 0.284 226 85 02
Süpürge Teli Satış Tesisleri Telefon & Faks: 02842355385
Bilgi Edinme | Iletisim