Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
Salonumuzda satışlar saat 09:30'da başlamaktadır. Seans sonuçlarını 09:40'tan itibaren online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
4. Tarım Zirvesi Borsamızda Yapıldı. 26.04.2018

Aydın, Kars ve Antalya’dan sonra ‘Tarım Zirvelerinin’ dördüncüsü yoğun bir katılımla Edirne’de gerçekleştirildi. Hürriyet ve DenizBank işbirliğiyle gerçekleştirilen zirvede bölgedeki tarımın sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da yer aldığı ‘Tarım Zirvesi Edirne’ye Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Üyesi ve Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan, DenizBank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak ve Hürriyet Reklam Grup Koordinatörü Gürcan Korkmaz katıldı. Zirve’de bir panel de düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü Hürriyet yazarı Noyan Doğan üstlenirken, paneldeki konuşmacılar arasında Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, Hürriyet yazarı Vahap Munyar, DenizBank Trakya Bölge Müdürü Ahmet Çelik, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk ve Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz yer aldı. 

Ton başına 75 liraya kadar avantajı var Lisanslı depoculuk konusunun tarım için çok ciddi öneme sahip olduğunu dile getiren Yönetim Kurulu Başkanımız Özay Öztürk, “Tarımda ticaretin çok hızlı bir şekilde lisanslı depolara yönlendirilmesi gerekiyor. Edirne Ticaret Borsası’nın da ortakları arasında olduğu 40 bin ton kapasiteli lisanslı bir depo mevcut. Çok büyük avantajları var. Türkiye ölçeğinde lisanslı depolara bakıldığında fabrika ve sanayici yoğunluğu olduğu görülür. Ancak bizim ürünlerin toplamının yüzde 98’i üreticilere ait. Lisanslı deponun üreticilere çok ciddi avantajları var. Harman dönemlerinde çok yoğun bir şekilde ürünlerin piyasaya hızlı sürülmesiyle fiyatlar düşebiliyor. Bunun önüne geçebilmesi ve pazar zenginliği yaratılması açısından içinde lisanslı depoculuğu barındıran ürün ihtisas borsaları kuruluyor. Tüm Türkiye’deki lisanslı depolar ürün ihtisas borsasına bağlanacak. Buradaki üretici elektronik ürün senedini satacağım demesinin ardından Türkiye’nin her yerinden görülecek. TMO, muhafazadan çekiliyor. TMO, ‘ben buğday fiyatlarında regülasyon görevimi yapacağım ancak bunları depolamayacağım’ diyor. Bunu yapacak olan lisanslı depolardır. Buradaki ürünleri alacak. TMO alım kısmında olacak. 20 ton buğday lisanslı depoya konduğu anda 1200-1450 TL arasında bir avantajı oluyor. Çünkü kira desteği sağlanıyor. Harç muafiyeti sunuluyor. Ton başına 75 TL’ye kadar avantaj sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 30 Nisan 2018 Pazartesi, 14:10

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  Ekonomik Göstergeler
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim