Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
Salonumuzda satışlar saat 09:30'da başlamaktadır. Seans sonuçlarını 09:40'tan itibaren online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
Türk ve Moldova İş Dünyası TOBB’da Biraraya Geldi. 23.03.2018

Türkiye – Moldova Ekonomi Forumu, her iki ülkenin iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla 23 Mart 2018 tarihinde TOBB İstanbul hizmet binasında yapıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin himayelerinde ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Edirne Ticaret Borsası’nı (ETB) temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım ve Meclis Üyesi Recep İriş iştirak etti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye–Moldova Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, Moldova’daki Türk yatırımcıların, Moldova’nın iktisadi ve siyasi dönüşümünden ve küresel ekonomiyle bütünleşme yönünde attığı adımlardan heyecan duyduğunu belirterek, “Türk iş dünyası Moldova ekonomisine daha fazla yatırım yapmak istiyor” dedi.​

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin, Türk özel sektörünün küresel ticaret ve yatırım ortamına entegrasyonu için büyük emek verdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, TOBB adına teşekkürlerini iletti.

Türkiye ile Moldova arasındaki yakın iktisadi ve siyasi ilişkilerin, Moldova devletinin kuruluşuna kadar uzandığını anlatan TOBB Başkanı, “Türkiye, Moldova’nın bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılında, Moldova’yı tanımış ve o tarihten sonra ikili ilişkilerin gelişmesine büyük önem vermiştir. Karşılıklı üst düzey ziyaretleri ve Serbest ticaret anlaşması, ülkelerimizi birbirine giderek yakınlaştırmıştır” dedi.

Bu yakınlaşmada büyükelçilerin rolünü de vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Büyükelçimiz Hulusi Bey’i, önceki görev yerlerinden bilirim. Her zaman reel sektörümüzün yanında olmuştur. İş dünyasının görüşlerinin görev yaptığı ülkelerin karar mercilerine aktarılmasında da, hep etkin rol oynar. Bu yapıcı ve sonuç almaya dönük çalışma anlayışını, şimdi de Moldova’da görüyoruz. Sayın Büyükelçiye, iş dünyamız adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Moldova’ya gerçekleştirdikleri ziyareti hatırlatan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Demokrat Parti Başkanı Sayın Pılahutnik, Başbakan Sayın Filip ve Gagavuzya Başkanı Sayın Vilah heyetimizi kabul etti. Moldova hükümetiyle verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Moldova ekonomisinin potansiyelini çok iyi anlattılar.

Aynı ziyarette, Moldova’daki en önemli yatırımcılar arasında yer alan, Türk Moldova İş Konseyi Başkanı Sinan Bora kardeşimin ev sahipliğinde, Moldova’daki yatırımcılarımız ile bir araya gelmiştik. Bu ziyaretimiz esnasında Moldova’daki girişimcilerimizin başarılarıyla gurur duyduk. Girişimcilerimiz, başarılarıyla, Türkiye ile Moldova arasında köprü olma görevini layıkıyla yerine getiriyorlar.

Otel, alış veriş merkezi, hastane, okul inşaatı ve işletmesi ile tekstil başta olmak üzere sanayi alanlarında üretim faaliyeti gösteriyorlar. Müteahhitlerimiz, 280 milyon dolarlık projeleri başarıyla tamamladı. Yatırımcılarımız Moldova’da 6 bin kişiden fazla istihdam sağlamaktadır”.

Hisarcıklıoğlu, Serbest Ticaret Anlaşması’nın da katkısıyla, ikili ticaretin gelişmekte olduğunu, Serbest Ticaret Anlaşmasının işleyişinde var olan sorunların kısa sürede aşılacağına, bu anlaşmanın kapsamına hizmetler sektörünün eklenmesinin de iki ülke için yararlı olacağına inandığını söyledi.

Yayın Tarihi: 23 Mart 2018 Cuma, 20:35

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  Ekonomik Göstergeler
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim