Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
Salonumuzda satışlar saat 09:30'da başlamaktadır. Seans sonuçlarını 09:40'tan itibaren online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
Tarım Sektörü Sofya'da Buluştu 28.11.2017

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Tarım İş Forumları” programı kapsamında, ülkemiz ile tarımsal ticaretini geliştirmeyi amaçlayan ülkelerin talepleri dikkate alınarak 13.Tarım İş Forumu olarak planlanan “Bulgaristan – Türkiye Tarım İş Forumu” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımlarıyla 27 Kasım 2017 tarihinde Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da gerçekleştirildi.

Foruma Edirne Ticaret Borsası’nı (ETB) temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım, Yönetim Kurulu Üyesi Eray Karaca, Meclis Başkan Yardımcıları Erhan Akgün ve Serdar Hüseyinca, Meclis Üyeleri Ahmet Özmen, Recep İriş, İsmail Arslan ve Oğuz Kurban iştirak etti.

ETB heyetinde; Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ramis Özgen, Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytin ile Muhasip Üye Durgut Tosun da yer aldı.

ÇOK BAŞARILI GÖRÜŞMELER OLDU

Sofya’da yapılan toplantı ile sonrasında gerçekleştirilen ikili görüşmelerin çok başarılı olduğunu belirten ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, “Tarımsal ihracatımızın artırılması ve yeni pazarlara erişim konusunda sektöre destek olmak amaçlarıyla düzenlenen foruma Edirne Ticaret Borsası olarak iştirak ettik. Forumda iki ülke arasındaki iş birliği konuları görüşüldü. Ticarete konu olabilecek emtialar hakkında üyelerimize yol gösterebilmek amacıyla iştirak ettiğimiz organizasyonda, hem gündemi takip ettik hem de görüşmeler yapma imkanı bulduk. Kısa vadede küçükbaş hayvancılık konusunun biraz daha ön planda olacağı tespitini yapabiliriz.” dedi.

TİCARET HACMİMİZİ DAHA BÜYÜK RAKAMLARA ÇIKARACAĞIZ

Forum açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım ve hayvancılık alanında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmaya kararlı olduklarını vurgulayarak; "Kazan-kazan temelli olacak bu ilişkilerin çerçevesinde bir eylem planını hazırlamaktayız. Hangi konularda daha verimli iş birliği yapılabilir, her ülke nasıl ihracat ve ithalatını artırabilir diye görüş birliği sağladık. Bulgaristan ile Türkiye ortak geçmişe, ortak kültüre ve ortak değerlere sahip karşılıklı sevgi, saygı ve işbirliği temeline dayalı komşuluk ilişkilerini benimsemiş dost ülke konumundadır. Ben inanıyorum ki ticaret hacmimizi daha büyük rakamlara çıkaracağız, bu konuda iki taraf da çok kararlı, bunu görmekten mutluluk duyuyorum." dedi.

TÜRKİYE BÖLGEMİZDE BİZİM ANA TİCARET ORTAĞIMIZDIR

Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanı Rumen Porojanov da "Türkiye bölgemizde bizim ana ticaret ortağımızdır, dünyanın diğer ülkeleri ile yaptığımız ticaret hacmi bakımından en üst sıralarda yer alıyor." dedi.

İki ülke arasında 2012 yılından bu yana canlı hayvan ticaretinin yapılmadığını ancak bunun önündeki engellerin kaldırılması konusunda mevkidaşı Fakıbaba ile ortak irade gösterdiklerini söyledi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olmamasından kaynaklanan sertifika ve diğer formalitelerin yüzde doksan oranında çözüldüğünü belirten Porojanov, iki bakanlık arasında son dönemde yapılan on toplantının ardından önce küçükbaş, ardından büyükbaş canlı hayvan ihracatı konusunda olumlu sonuçlar beklediğini bildirdi.

Foruma, kamu ve özel sektör temsilcileri, borsa başkanları ile tarım sektöründe faaliyet gösteren iş insanları yoğun katılım sağladı. 2016 yılında Bulgaristan ile gerçekleştirilen 4,5 milyar dolarlık ticaret hacminin yüzde 7'sini tarımsal emtialar oluşturuyor.

Yayın Tarihi: 28 Kasım 2017 Salı, 14:04

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  Ekonomik Göstergeler
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim