Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
Salonumuzda satışlar saat 09:30'da başlamaktadır. Seans sonuçlarını 09:40'tan itibaren online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan ETB’ye Ziyaret 24.11.2017

Kapıkule Gümrük Kapısı Yolcu Salonu Açılışı ile Hamzabeyli Gümrük Tesisleri Temel Atma Töreni kapsamında Edirne’ye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Edirne Ticaret Borsası’nı (ETB) ziyaret etti.

Ziyaret programına, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın, TOBB Başkan Yardımcıları İbrahim Çağlar ve Ali Kopuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Yahya Toplu ve Cengiz Günay, Gümrük Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ile oda ve borsa başkanları iştirak etti.

İlk olarak ETB Canlı Hayvan Satış Tesislerini ziyaret eden heyet, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk’ten elektronik satış sistemi hakkında bilgi alarak, Türkiye’nin ilk canlı hayvan borsası olan tesislerde düzenlenen temsili salon satışına iştirak etti.

ETB iştiraki olan Edirne Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş.ye ait 40 bin kapasiteli tesisleri inceleyen heyet, 2017 yılı hasat sezonunda uygulamaya konulan lisanslı depoculuk faaliyeti hakkında bilgi aldı. ETB Yönetim Kurulu Özay Öztürk tarafından uygulamada karşılaşılan sorunlar aktarılarak, sektörün tamamı tarafından memnuniyetle karşılanan lisanslı depoculuk sistemine sağlanan desteklerin sürdürülmesi konusundaki talepler iletildi.

Lisanslı depoculuk anlamında pek çok destekleme çalışmaları üzerinde çalıştıklarını anlatan Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti; "Yeni çalışmamız var, çiftçilere birliklerin getirmiş olduğu kira parasını biz ödeyeceğiz, yüzde yüzünü biz ödeyeceğiz, yani çiftçiden hiçbir şey çıkmayacak. Tarladan buraya getirirken de ton başına onu henüz değerlendirmedik ama bizim önerimiz ton başına 25 lira, ton başına da nakliye bedelidir. Laboratuvarlarda sınıflandırırken bir ücret alınıyor onu da hükümet olarak biz ödeyeceğiz. Birlikler yine bu depolardan gelip ürün aldıklarında veya ürünlerini bu depolarda sakladıklarında da bunlara yüzde yüz faizsiz kredi kullandıracağız. Müstahsilden hiç para almayacağız.

Lisanslı depoculuk çalışmaları kapsamının sadece hububatı kapsamayacağının diğer emtialarla ilgili çalışmaların da olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnşallah biz bunu lisanslı depolarda yalnız hububata yönelik yapmayacağız. Ürün çeşitlendirmesine de gideceğiz. Üzüm ve çeltik başladı lisans aldı. Ayçiçeği de lisanslı depoculuğa çevrilebilir. Bursa'da zeytin, Malatya'da inşallah kayısıyla ilgili bunu yapacağız. Üretimin olduğu ilk zamanlar fiyatların düşük olması doğal. Bunu önlemek için talep 12 aya yayılıyor. Bu talebi idare etmek için böyle depolara çok ihtiyaç var biz de hükümet olarak destek veriyoruz. Netice itibariyle Türkiye'nin neresinde yapıyorsanız yapın 5. Bölge teşviklerinde de yararlanıyorsunuz. Örneğin Edirne 2. Bölge ama lisanslı yapı yaptığında 5. bölgenin teşviklerinden yararlanacak." dedi.

Programın devamında ETB Hububat ve Yağlı Tohumlar Elektronik Satış Salonunda incelemelerde bulunan heyete; ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk tarafından Borsanın altyapısı, faaliyetleri ve projelerini içeren sunum gerçekleştirildi.

2017 yılı hasat sezonunda faaliyete alınan ETB Elektronik Satış Salonunda düzenlenen temsili salon satışları sonrasında, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ve Meclis Başkanı Fedai Canım tarafından ziyaretin anısına, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na Edirne toprağından yapılan Selimiye Cami motifli seramik tabak hediye edildi.

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2017 Cumartesi, 10:45

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  Ekonomik Göstergeler
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim