Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
Salonumuzda satışlar saat 09:30'da başlamaktadır. Seans sonuçlarını 09:40'tan itibaren online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
Moldova Yatırımcılara Büyük Avantajlar Sunuyor. 06.11.2017

Uluslararası Yatırım Forumu, 04 Kasım 2017 tarihinde Moldova Cumhuriyeti'ne bağlı Gagavuziya Özerk Bölgesinin Başkenti Komrat şehrinde gerçekleştirildi. Programda Edirne Valisi Günay Özdemir ile birlikte Edirne Ticaret Borsası (ETB) Meclis Başkanı Fedai Canım, Edirne İşadamları Derneği Başkanı (EDSİAD) İsmet Açıkgöz ile İşadamı İlyas Saç da hazır bulundu.

Forumun açılışında konuşan Özdemir; İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değinerek,  Gagavuzya ile ticari, ekonomik, bilimsel, teknik, kültürel bağların genişletilmesine yönelik karşılıklı mutabakata varılıp, niyet mektubunun imzalanacağını ifade etti.

Toplantıların ardından inşaat, sanayi, tarım, lojistik, eğitim, kültür ve sanat, turizm, spor alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Edirne Valisi Günay Özdemir ve Gagavuziya Özerk Bölgesi İcra Komitesi Gagavuziya Başkanı İrina Vlah arasında anlaşma imzalandı.

Heyet; program kapsamında Gagavuziya Tomay Belediye Başkanı Fedor Topçu ve Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç ile görüşerek karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu.

Gerçekleştirilen program ve ziyaretler hakkında değerlendirmelerde bulunan ETB Meclis Başkanı Fedai Canım; “Yatırım imkanları konusunda ciddi temaslar gerçekleştirildi. Şimdi bunları değerlendirip yakın zamanda yatırım yapmayı düşünen iş adamlarımızı bu bölgede detaylı inceleme yapması doğru olacaktır.  Özetle Türkiye-Moldova ilişkilerinin en iyi düzeyde olduğu bu süreçte müthiş bir avantaj bizi bekliyor. Bu bölgenin bir diğer avantajı da kullandıkları Türkçenin bizim Türkçemizle aynı olması. Farklı bir şive bile değil. O yüzden hiçbir dil problemi yok. Bu bölgede özellikle tarım, hayvancılık sektöründe fırsatlar var.” dedi.

YATIRIMCILARA SAĞLANAN AVANTAJLAR

Moldova gelecek vadeden bir ülke. Avrupa Birliği diğer doğu Avrupa ülkelerine yaptığı gibi Moldova’ya da çok büyük destekler veriyor. Bütün bölgeyi Avrupa’ya yakınlaştırmak adına önemli avantajlar sunuyor. Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşmaları var. Yani Moldova’daki her ürün AB’ye gümrüksüz girebiliyor.

Kurumlar vergisi, işçilik maliyetleri, enerji fiyatları ve arazi fiyatları çok düşük. Ülke ve insanlar çok sakin ve uyumlu. Türkleri seviyorlar. Hepsinden önemlisi de hükümet ve devlet yeni bir yapılanma sürecine girmiş. Özel sektörün önünü tamamen açıyorlar her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Şu an Moldova’daki en önemli yatırımcılar Türk yatırımcılar. 250’den fazla Türk şirketi var ve toplam 300 milyon dolar yatırım yapmışlar. 6 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyorlar. O yüzden Türk yatırımcılara büyük önem veriyorlar.

Şimdi yeni bir özelleştirme süreci başlamış durumda. Devlet kontrolündeki 120’den fazla işletme özel sektöre devredilecek. Burada tarım işletmelerinden, enerji nakil hatlarına kadar her türlü varlık var. Hem Parti Başkanı hem de Başbakanla yaptığımız görüşmelerde özellikle bu varlıkların Türk yatırımcılar tarafından satın alınmasına çok olumlu baktıklarını ifade ettiler. Kısa süre içinde hükümet düzeyinde önemli bir heyeti Türkiye’ye gönderecekler. Yatırım yapmayı düşünen iş adamlarımızla bir araya gelecekler. Soydaşlarımızın yaşadığı Gökoğuz Bölgesi de çok büyük avantajlar sunuyor.

3 tane serbest bölgeleri var. Arazi fiyatı düşük, işçilik ücretleri düşük, vergi desteği var. Üstelik bu burası AB sınırında. Yani ürettiğiniz her ürünü 30 km sonra AB içine gümrüksüz sokabiliyorsunuz. Limana da 40 km uzaklıkta. Soydaşlarımız da bu fırsatlardan ilk önce Türk yatırımcıların yararlanmasını istiyor.

Yayın Tarihi: 06 Kasım 2017 Pazartesi, 09:52

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  Ekonomik Göstergeler
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim