20 Haziran 2018 Çarşamba günü satışa arz edilmek üzere borsamıza gelen 89 adet üründen 88 adedinin analizi yapılmıştır.
   Borsamızdan Haberler
Edirne Tarım ve Hayvancılık Konseyi Toplandı 15.11.2016

Sektörde faaliyet gösteren kamu ve sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla oluşturulan Edirne Tarım ve Hayvancılık Konseyi ilk toplantısının gerçekleştirdi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılığa yönelik çalışmaların artacağına işaret ederek; "2017'nin tarım ve hayvancılık yılı olması kapsamında tarım ve hayvancılık konseyi kurduk. Üreticilerimiz isteklerini ve beklentilerini belirtecek ve konsey olarak bunlara hep birlikte çözüm bulacağız. Devletten beklentilerinizi sunacaksınız ve hep birlikte çözüm arayacağız. Konseyde, uzman kişilerden oluşacak bir danışma kurulu, bunun altında da hayvancılık, tarım, gıda ve su ürünleriyle ilgili çalışma grupları olacak. İlde bilgi birikimi açısından ciddi kaynaklar var. Yöresel değerlerin iyi araştırılarak ortaya konulması durumunda olumlu sonuçlar elde edilebilecektir.” dedi.

Konsey Üyeleri Görüşlerini Sundu

Toplantıda ilk sözü alan Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, arazi toplulaştırmasının verimli tarım yapılması açısından önemli olduğunu söyledi. Alternatif üretimlerin yapılması için ürün desenlerinde değişiklikler olabileceğini anlatan Öztürk, "Hamzadere ve Çakmak Barajı gibi çok önemli sulama projeleri var. Bu projeler hayata geçtiğinde sulu tarımla ilgili alternatif ürünlerin getirilebileceğini düşünüyorum." dedi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz da konseyin ülke ve bölge açısından yararlı bir oluşum olacağını belirtti. Köylerdeki meraların kiraya verilmemesi gerektiğini dile getiren Yorulmaz, meraların köyde yaşayan çiftçiye verilmesinin verimi artıracağını ifade etti.

Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ömer Vanlı ise bölgede modern tarım bilgisinin az olduğunu dile getirdi. Ara eleman yetişmesi gerektiğini anlatan Vanlı, "Ara eleman ihtiyacının, konuya yönelik okullar açılarak karşılanmasını öneriyorum. Bununla ilgili bir projemiz de var." şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan il ve ilçe oda, borsa ve birlik başkanları da görüşlerini sundu. Konsey periyodik toplantılarla kentin tarım ve hayvancılıktan elde ettiği katma değeri artırmak için çözüm önerileri sunacak, sorunları belirleyecek.

Yayın Tarihi: 16 Kasım 2016 Çarşamba, 11:36

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  Ekonomik Göstergeler
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim