Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
Salonumuzda satışlar saat 09:30'da başlamaktadır. Seans sonuçlarını 09:40'tan itibaren online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
Trakya İlleri Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi 02.08.2017

Trakya İlleri Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın himayesinde, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinden mülki idare amirleri, milletvekilleri, Bakanlık merkez birim yetkilileri, bölge il müdürleri, kurum ve kuruluş müdürleri, üniversite yetkilileri, borsa ve oda başkanları, ilgili kuruluş ve sektör temsilcileri ile çiftçilerin katılımıyla Tekirdağ Ramada Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya, Edirne Ticaret Borsası’nı (ETB) temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Göktaş iştirak etti.

Edirne ve Trakya bölgesinin tarım sektöründeki sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin detaylı olarak hazırlanan dosya, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk tarafından Bakanlık yetkililerine teslim edildi.

Dosyada ana başlıklarıyla; bölgedeki baraj yatırımlarının tamamlanarak yeraltı sulama sistemlerinin tesis edilmesi ile toprak üstü su kanallarındaki kayıpların azaltılması adına sulama kanallarının yer altına alınması, taşkınlar nedeniyle büyük hasara neden olan nehir yataklarının temizlenmesi ve Ergene nehrinin ıslah çalışmalarının hızlandırılması, üretimde kullanılan girdilerin vergi oranlarının indirilmesi, kaliteli ürünlere yüksek prim verilmesi, tarım ürünlerinin girdi ve çıktılarındaki farklı vergi oranlarının eşitlenmesi, tarım sigortaları işlemleri konusunda üreticilerin ayrıntılı şekilde bilgilendirilmesi ile eksper seçimi ve denetlenmesi, salon satışlarında işlem gören canlı hayvanlara ilave pirim verilmesi veya stopaj vergisi alınmaması, coğrafi işaret tescili bulunan Edirne Peyniri’nin hammadde sorununun giderilmesi için küçükbaş hayvancılığa verilen desteklerin artırılarak süt ırkı yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, bölgenin değeri konumunda olan büyükbaş ve küçükbaş hayvan ırklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması ile Borsalarda işlem gören yağlı tohumlar ile canlı hayvanların sözleşmeli üretim desteğinden doğrudan faydalandırılması konularına ayrıntılı bir şekilde yer verildi.

Toprağı su ile buluşturursak her şeyi yapmış oluruz

Toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba; Türkiye'de toprağın su ile buluşmasının önemine değinerek, "15-20 yılı sonrasının en büyük silahı gıdadır, tarımdır, hayvancılıktır." dedi.

Sektörde yaşanan problemleri bildiklerini dile getiren Fakıbaba, 10 günden beri bu alanlardaki sorunlarla ilgilendiğini, tüm sorunları dinlediğini anlattı.

Gıda, tarım ve hayvancılığın insanlık ve dünyanın geleceği için çok önemli olduğuna işaret eden Fakıbaba, bu kapsamda en doğru kararları, iyi bir planlama ile halkla birlikte vererek engelleri hep beraber aşacakları, ortak akılla sıkıntıları çözeceklerini belirtti.

Fakıbaba, toprağın sadece yüzde 4'ünün sulanabildiğini belirterek, "Biz bu yüzde 4'ü yüzde 50'ye, yüzde 80'lere çıkarmış olsak gerçekten müthiş bir olay. Bir taraftan Avrupa, bir taraftan 20 milyona dayanmış bir İstanbul. İşte size Tekirdağ'ın, Kırklareli'nin, Edirne'nin önemi." dedi.

Yayın Tarihi: 03 Ağustos 2017 Perşembe, 09:50

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  Ekonomik Göstergeler
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim