Hububat, Canlı Hayvan ve Süpürge Teli satış salonlarımızın bilgilerini online.etb.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.
   Borsamızdan Haberler
Enerji Verimliliği ve Enerji Kimlik Belgesi Konulu Panel Gerçekleştirildi 14.03.2017

Edirne Ticaret Borsası (ETB) ve Enerji Verimliliği Derneği Edirne Şubesi işbirliğinde düzenlenen “Enerji Verimliliği ve Enerji Kimlik Belgesi” konulu panel, ETB ve dernek üyeleri ile üreticiler ve STK temsilcilerinin katılımlarıyla 14 Mart 2017 tarihinde ETB toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk: “Enerji, çağımızın en stratejik unsurlarından birisi konumunda. Tarım sektörü açısından bakıldığında, şehrimizin lokomotif ürünlerinden olan çeltiğin sulama faaliyetlerinde en önemli girdi durumunda. Mevcut kaynaklar dikkate alındığında, nüfusla paralel olarak artan enerji ihtiyacı, verimlilik konusuna daha da önem vermemizi gerektiriyor.” dedi.

Panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren ETB Meclis Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Edirne Şubesi Başkanı Fedai Canım; “Dünyada geldiğimiz nokta itibarı ile üç unsur çok önem kazanmakta. Birincisi gıda, ikincisi su ve üçüncüsü de enerji. Dünyada yaşanan sıkıntı ve krizlerin çoğunluğunun temelinde enerji yatmaktadır. Ülkemiz enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bizlere düşen görev mevcut kaynaklarımızı olabilecek en verimli şekilde kullanmaktır.” dedi.

Enerjiyi Verimli Kullanmak, Üretmek Kadar Kıymetli

Panel kapsamında “Enerji Verimliliği ve Edirne'de Enerji” konusunda sunum gerçekleştiren Enerji Yöneticisi Hüseyin Erkin, enerjiyi üretmenin yanı sıra verimli kullanılmasının önemine değinerek “Bilindiği gibi günümüz dünyasında enerji, yaşamın vaz geçilmez unsurlarından birisi. Dünyanın şekillenmesi, ülkelerin son yıllarda yaptığı mücadelelerin ana temasını da yine enerji oluşturuyor. Özellikle bölgemizdeki enerji kaynaklarının sahiplenilmesi anlamında birçok ülkenin bu konuda kavga verdiğini hep birlikte izliyoruz. Enerji ülkemiz açısından da çok önemli. Biz de enerji birikiminin olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Ancak ihtiyacımız olan enerjinin yüzde 75'ine yakınını dışarıdan temin ediyoruz. Doğal kaynaklarımıza baktığımızda dünyanın bir çok coğrafyasının sahip olmadığı çok önemli stratejik nemalara sahibiz. Enerjiyi teknolojiyle entegre ederek daha verimli daha yararlı hale getirmek mecburiyetimiz de var. Bu ilimiz için de önemli. Enerji üretseniz de verimli kullanmadığınızda bunun da pek anlamı yok.” dedi.

Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Bina Satılamayacak

Panel kapsamında “Enerji Kimlik Belgesi Mevzuatı” ile ilgili olarak sunum yapan EVD Yöneticisi Melek Aydın, enerji kimlik belgesi olmayan binaların satılamayacağını vurgulayarak; “Enerji kimlik belgesi, binanın asgari enerji tüketim sınıfını gösteren bir belge. A'dan G'ye kadar sıralanıyor. 2007 yılında çıkan Enerji Verimliği Kanunu ile başlayan çalışmalar 2008 yılındaki yönetmelikle devam etti. 02 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ise ayrım yapılmaksızın tüm binaların enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Bu uygulamadaki amaç bir bina envanteri oluşturarak teşvik vb. uygulamaları başlatabilmektir. 2011 yılından sonra yapılan tüm binalar en az C sınıfı olmakla yükümlü bulunuyor. Mayıs ayından sonra DASK gibi zorunlu hale gelecek. Tapu dairelerinde bu belge istenecek. Bina sahipleri, bina yöneticileri ve binada varsa enerji yöneticileri bu belgeyi almakla ilgili yönetmelik gereği mükellef. Eski binalarda ise binanın mimari projesi binayla uyumlu olması gerekiyor. Projenizi temin ettikten sonra yetkili bir EVD firması ile iletişime geçip binanızın belgesini hazırlatabilir.” dedi.

Yayın Tarihi: 15 Mart 2017 Çarşamba, 16:39

 • Borsamızdan Haberler
  Borsamızdan Duyurular
  TOBB Haberler
  TOBB Duyurular
  HIZLI ERISIM LINKLERI
  MOBIL UYGULAMALAR
  Umurbey Mah. Büyükdöllük Yolu Üzeri Sok. No:7 - EDİRNE
  Tel: 0.284.226 85 00(Pbx) • Faks: 0.284.226 85 01
  Canlı Hayvan Satış Tesisleri Tel: 0.284.226 85 00(161) Faks: 0.284 226 85 02
  Süpürge Teli Satış Tesisleri Tel:0.284.235 53 85
  Lalapaşa İrtibat Bürosu Tel: 0.284.321 40 56 • Süloğlu İrtibat Bürosu Tel:0.284.311 32 11
  Istatistik | Bilgi Edinme | Iletisim